Hansen, Jens Peter helge
Hansen, Jens Peter Helge
Født 1943
Er født i Sorø, i den gamle købmandsgård, hvor der nu er bibliotek. Han bor i Krøjerup Overdrev få km fra byen. Han interesserede sig for malerkunsten allerede som helt ung – inden han kom på Sorø Akademi.
Han tegnede på Glyptoteket (under vejledning) og kom senere på Skolen for Mur- og Rumkunst, men stoppede på Kunstakademiet i 1972, da han fik en stor opgave til en skole i Albertslund.
Han arbejder med akvarel, oliepasteller og træsnit, som han selv trykker. Han udmærker sig ved rene, klare farver og sikker komposition over elementer fra naturen: træer, fugle, dyr, insekter. I hans billeder er der oftest levende væsener. Han interesserer sig for mangfoldigheden i naturen. Inspireret af indianernes tankegang ses symbolsprog i malerierne.
Han er medlem af koloristerne, der udstillede på ”Den frie”.