I Gamle Dage: Briketfabrik i Atterup
Tørveproduktion var engang en stor industri i navnlig Niløse sogn.

Skrevet af Jørgen Mogensen, Lokalhistorisk Arkiv Dianalund:
Tørveproduktion var engang en stor industri i navnlig Niløse sogn. Men Dianalund var også med. Holbækvej nr. 2 var et husmandssted og lige før krigen havde det 14 tdr. Land. I 1945 fandt en Jeppesen fra København på at lave briketfabrik her. Han lejede den del af jorden, der lå på hjørnet af Pilegårdsvej og Holbækvej. Her lå en lade, som han forlængede. Tørvesmuldet blev kørt ind i den ene ende, i midten stod tre stampemaskiner, der forvandlede tørvesmuldet til tørvebriketter, som lastbiler så kunne køre ind og hende i den anden ende af laden. Ofte kørtes disse blot op til sidesporet i Atterup, hvor briketterne blev læsset på togvogne og kørt ind til København.
Engang mellem 1945 og 1948 købte Erik Christensen (den senere borgmester) briketfabrikken. I 1948 havde naboerne fået nok og klagede til sognerådet. “Vi er ved at omkomme af al det støv” skrev de, “overalt lægger der et tykt lag støv, i stuen, på loftet og på vore møbler”. De skrev også at storvasken ofte skulle vaskes om, når vinden var i det forkerte hjørne. De forlangte fabrikken nedlagt.
Efter at sundhedskommissionen havde været inde over, og efter et møde mellem parterne enedes man om følgende:
1. Transportøren må ikke bruges søn- og helligdage.
2. Ejeren betaler de klagende hver 200 kr. som en ulempegodtgørelse
3. Oplagspladsen til tørvesmuldet skal begrænses
4. Transportøren må så vidt muligt kun anvendes når der er østenvind
5. Overdragelse til ny ejer må kun ske med sundhedskommissionens tilladelse.
Klagerne var fyrbøder Holger Hansen, fyrbøder Johannes Poulsen, Chr. Nielsen, Erhard Pedersen og Jens Frederiksen.
Fabrikken blev nedlagt midt i 1950erne, da det var til at få koks og olie igen, samtidig byggede Erik Christensen en stor briketfabrik ude i Bodal mose, hvor der ikke var nogen naboer og hvor tørvesmuldet lå lige udenfor døren.
Hvor kan jeg læse mere:
Jørgen Mogensen: Langs Landevej 255 bind 2