Klimaet Gentænkt-workshop
- Tid
- 17:30 - 18:30
- Pris
-
Adgang: Gratis
- Sted
- Dianalund Bibliotek
- Rådhussalen
Samtaleworkshop med deltagelse af repræsentanter fra Sø- og spildevandsgruppen i DN Sorø og AffaldPlus.
Om vand, affald, miljø og klima: Vi kaster et konstruktivt blik på vores omgang med naturen og efterladenskaber, der ikke bare bliver "væk".
Man kan deltage i workshoppen uafhængigt af eller som optakt til foredrag med forfatter Kim Blæsbjerg.
Om arrangementet
Mød Sø- og spildevandsgruppen i DN-Sorø og AffaldPlus, og vær med i en faciliteret samtale om, hvilke aftryk vores forbrug- og adfærdsmønstre har på miljø og klima, samt hvordan det taler ind i en større fortælling om forbindelse til og ansvar for vores omgivende natur. En fortælling, der bl.a. ses afspejlet i litteraturen.
Workshoppen er en del af Klimaet Gentænkt, et arrangementskoncept, der kombinerer faglig, litterær og praktisk-kreativ viden for at skabe nuanceret forståelse for klimakrisen, dens kilder og vores handlemuligheder.
Program
- Præsentation af Klimaet Gentænkt og aftenens workshop v. Rose Gaihede, Sorø Bibliotek
- Præsentation af Sø- og Spildevandsgruppen i DN Sorø v. Niels Levinsen
- Præsentation af Affald Plus v. Jens Tue Olsen, Affald Plus
- Faciliteret samtale om adfærd, vaner, vores forståelse af og aftryk på den omgivende natur, samt perspektiver fra litteraturen.
Om medvirkende aktører
Niels Levinsen er klima- og bæredygtighedskonsulent i Slagelse Kommune og del af DN Sorøs nyoprettede Sø- og Spildevandsgruppe, der arbejder for at forbedre den miljømæssige/økologiske tilstand i Tuel Sø og Sorø Sø med tilløb med særligt fokus på problematikker forårsaget af spildevand fra den omgivende by og bebyggelser samt andre unaturlige tilførsler til søerne.
Jens Tue Olsen er affaldskonsulent hos AffaldPlus, som er et fælleskommunalt affaldsselskab ejet af Faxe, Næstved, Ringsted, Slagelse, Sorø, og Vordingborg Kommuner. Selskabet løser opgaver i ejerkommunerne på affalds- og energiområdet, herunder modtage det affald, som produceres i vores opland og sørge for den bedste affaldsbehandling. AffaldPlus arbejder for tværgående samarbejder inden for bæredygtig affaldshåndtering og klimavenlig energi.
Foredrag og billetinfo
Workshoppen kan fungere som optakt til foredrag med Kim Blæsbjerg, forfatter til bogen 'De bedste familier', der forholder sig til Cheminova-sagen. Man kan dog sagtens deltage i workshoppen uden at skulle til foredraget.
Workshoppen er gratis. Pladsbillet bookes her på siden.
Der skal købes særskilt billet for at deltage i foredraget med Kim Blæsbjerg. Billetterne koster 75 kr. og kan købes på biblioteket eller via vores hjemmeside.
Samarbejdsparter
Arrangeret af Sorø Bibliotek i samarbejde med Sorø Kommunes Miljøafdeling, DN Sorø og AffaldPlus.